Kerho- ja leiritoiminta

Peliohjelmointikerhossa suunnitellaan ja toteutetaan omia pienimuotoisia pelihankkeita, tutustutaan monipuolisesti pelintekemiseen ja suomalaiseen peliteollisuuteen. Lukuvuonna 2009-2010 peliohjelmointikerho toteutettiin yhteistyössä Helsingin nuorisoasiainkeskusken kanssa ja kerho kokoontui maanantai-iltaisin nuorisotalo Hapessa, Helsingin Sörnäisissä. Lukuvuonna 2010-2011 kerhotoiminta jatkui yhteistyössä Espoon Nöykkiön kirjaston ja Saarnilaakson koulun kanssa. Lukuvuosina 2011-2015 kerho jatkui Espoon Nöykkiön kirjastossa torstai-iltaisin. Lukuvuonna 2015-2016 Kerho toimi Keravan Sompion koululla ja syksyllä 2016 Helsingin Vuosaaressa Mustakiven koululla.

Peliohjelmointileirejä on järjestetty kesäisin ja koulujen loma-aikoina yhteistyössä Espoon kaupungin nuorisotoimen kanssa lukuvuosina 2014-2017 Karakallion monitoimitalossa.

Yhteyshenkilönä toimii Marko Koskinen.